N!Xau’nun hüzünlü hikayesi

Kalahari çölünde yaşayan yerel bir kabilenin teknoloji ile ilk kez bir kola şişe sayesinde tanıştığını anlatan Tanrılar Çıldırmış Olmalı filmini muhtemelen 30 yaş üstü çok net hatırlar. Ne işe yaradığını çözünceye kadar esas amacı dışında pek çok göreve hizmet eden şişe için, bir süre sonra kabile içinde yaşanan kavgaları anlatan 1980 yapımı ‘Tanrılar Çıldırmış Olmalı’ filmi 60 milyon dolar hasılat yapmıştır. Bir doğa filmi olmakla birlikte bol bol komedi unsurları da kullanılmıştır.

Başrolde oynayan N!Xau Namibyalı Çiftçidir. İlk filmde sadece 300 dolar kazanan Nǃxau, para ile ilk kez 36 yaşında tanışmıştır.
Harcamayı bilmiyordu. Maddi şeylere değer vermeyen bir kültürden geldiği için, kazandığı parayı ailesine bir tuğla ev inşa etmek için kullanmış olmasına rağmen, gelirini yönetmek için becerisi yoktu.
1989’da çevrilen ikinci filmde bilinçliydi ve 80 bin dolar kazandı. Hızlı bir şekilde parayı ve kapitalist hayatı öğrendi. Ardından gelen şöhretle bütün dünyayı dolaştı ve çeşitli filmlerde oynadı. Birçok ülkeye gitti.
Film kariyeri bitince de parası tükendi.

N!Xau’nun para ile tanıştıktan sonraki hayatı asla eskisi gibi olmadı.
Köyünde çobanlık ve çiftçilikle uğraşıp, hiçbir sahiplik olmadan yaşadığı güzel hayatı, paranın esiri olmuş dış dünyada hiçbir zaman bulamadı.
1997’de tekrar köyüne döndü.
2003 yılına kadar burada kabilesi ve ailesiyle beraber, çobanlık ve çiftçilik yaparak mütevazı bir hayat yaşadı. N!Xau, 2003 yılının Temmuz ayında yaşamını yitirdi.

 


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir