Rüzgarın Yönünü Değiştiremezsin, Ama Yelkenini Ayarlayabilirsin

yazar:

kategori:

Hayat, beklenmedik rüzgarlarla doludur ve bu rüzgarların yönünü değiştiremeyiz. Ancak, benim bu durum için çevreme söylediğim tek şey, ‘Rüzgarın yönünü değiştiremezsin, ama yelkenini ayarlayabilirsin.’ demek oluyor.

Bir arkadaşım bu sözümle ne demek istediğimi sorduğunda; Hayatımızda karşılaştığımız zorluklar, engeller ve değişiklikler, bizim kontrolümüz dışında olabilir. Ancak, bu durumlar karşısında nasıl tepki vereceğimiz tamamen bizim elimizdedir. Yelkenimizi doğru ayarlayarak, en zorlu rüzgarlarda bile istikametimizi bulabilir ve ilerleyebiliriz. diye açıklama yapmıştım.

Bu, iş ve kişisel yaşamımızda da geçerli bir prensiptir. Mesela, iş hayatında beklenmedik bir krizle karşılaştığımızda, bu krizin yarattığı rüzgarlara karşı koymak yerine, çözümler üretmek ve uyum sağlamak için yelkenlerimizi nasıl ayarlayacağımızı düşünmeliyiz. Böylece, zorlukları fırsata çevirebiliriz.

Kişisel yaşamda da, hayatın getirdiği değişikliklerle başa çıkabilmek için esnek olmalı ve duruma göre kendimizi ayarlamalıyız. Örneğin, bir ilişkide karşılaşılan sorunlar karşısında, sorunun kendisini değiştiremeyiz ama ona nasıl yaklaşacağımızı ve onunla nasıl başa çıkacağımızı kendimiz belirleyebiliriz.

Sonuç olarak, hayatın kaçınılmaz değişiklikleri ve zorlukları karşısında direnmek yerine, bu durumlarla nasıl başa çıkacağımızı ve uyum sağlayacağımızı öğrenmemiz gerekiyor. Yelkenlerimizi doğru ayarlayarak, hayatın rüzgarlarında sağlam bir rota çizebiliriz. Bu, hem bireysel hem de toplumsal anlamda daha güçlü ve dirençli olmamıza yardımcı olur.

 

Levent BULUT

 

Bu sitedeki yazıları, link vererek ya da sadece yazarın adını kaynak göstererek istediğiniz yerde yayınlayabilirsiniz.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir