Aşk ve umut

yazar:

kategori:

Aşk, insanların yüzyıllardır üzerinde düşündüğü, yazdığı, şarkılar söylediği ve sanatla ifade ettiği karmaşık bir duygudur.
Kısa bir tanım yapacak olursak; aşk, bir kişiye, nesneye veya fikre karşı derin bir sevgi, ilgi ve bağlılık duygusudur. Genellikle romantik, arkadaşça veya ailevi olabilir.
Konumuzu karşı cinse indirecek olursak, kimi damdan düşer gibi, kimi platonik, kimi karşılıksız,  kimi romantik aşık olabilir.

Seven ve sevilen için durumlar değişse de şunu söyleyebilirim;    aşk geldiğini söylemez ve başa geldiğinde elden bir şey gelmez.

Yani bir kere aşık oldun mu geçmiş olsun.

Artık sen senin elinde değilsindir.
Keza aşk, çok yönlü ve karmaşık bir duygudur ve tarihsel, kültürel, biyolojik ve bireysel faktörlerle şekillenir. Her birey aşkı kendi deneyimleri, değerleri ve inançları doğrultusunda farklı şekillerde yaşar ve ifade eder.

Buna rağmen aşıkların ortak noktası, nasıl yaşanırsa yaşansın aşk mantığın bitmesine yol açar.

***

Bilim,  aşkın beyinde serbest bırakılan kimyasal maddelerle tetiklendiğini göstermektedir. Örneğin, oksitosin ve vazopresin hormonları bağlanma ve bağlılıkla ilişkilendirilirken, feniletilamin ve dopamin “aşık olma” duygusuyla ilişkili olduğu bilinmektedir. Mamafih mantığın reddettiği durumlarda, kalbe söz geçirmek mümkün olmuyor.

Peki insan neden vazgeçmiyor dersiniz?

Öyle ya; aşkı karşılık vermiyorsa, ya da ne bileyim kültürleri, eğitimleri, işleri hatta dilleri, dinleri farklı ise insan neden pes etmiyor?
Çünkü seven umut eder.

Umut, aşkın olmazsa olmazıdır.

***

Biraz daha açarsak, umut, bireylerin geleceğe dair olumlu beklentiler beslemesi ve arzulanan sonuçlara ulaşma inancını taşıması durumudur. Yani insan, sevdiği tarafından sevilmiyorsa  eğer, günün birinde sevdiğinin kendisini seveceğini umut eder. Bu şekilde, bireyin hedeflerine ulaşma konusunda motivasyon sağlar.

Umutlu bireyler, hedeflerine ulaşma konusunda daha kararlıdır ve engeller karşısında pes etme olasılıkları daha düşüktür.

Toparlarsak, bana göre umutsuz aşk olmaz.

Aşk varsa umutta her zaman vardır. Zira aşk, kalbimizin melodisidir; umut ise bu melodiyi sonsuz kılar.
Her yeni güne aşkla ve umutla başlamak, hayatın en güzel bestesini oluşturur.

Levent BULUT

Bu sitedeki yazıları, kaynak göstererek istediğiniz yerde yayınlayabilirsiniz.

 


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir