Evlilikte ayrılıklara neden olan faktörler

Evliliğin bir ömür boyu sürecek bir bağlılık olduğu düşünülür, ancak çoğu zaman insanlar ayrılmayı veya boşanmayı düşünebiliyor. Birçok kadın çeşitli nedenlerden dolayı partnerinden ayrılmayı tercih ediyor. Bunun nedeni anlaşamama, sadakatsizlik veya artık mutlu olmadıkları için olabilir. Yapılan araştırmalara göre evlilikte ayrılıklara neden olan en yaygın faktörler şöyle:

Sadakatsizlik

Araştırmalar, aldatmanın evlilikte en büyük sorunlardan biri olduğunu ve birçok ilişkinin sona ermesine yol açtığını gösteriyor. Genellikle, bir kişi eşinin dışarıda duygusal veya fiziksel bir ilişki olduğunu öğrendiğinde, güven sarsılır ve bu genellikle ilişkinin sonunu getirir.

Duygusal Kopukluk

Birçok kadın, eşleri tarafından duygusal olarak terk edildiklerini hissettiklerinde evliliklerini terk etmeyi seçer. Bu duygusal desteğin eksikliği, görmezden gelinme veya takdir edilmeme hissi ve empatinin eksikliği içerir. Bir kadının duygusal ihtiyaçları sürekli olarak karşılanmazsa, ilişkinin artık sürdürülebilir olmadığını düşünebilir.

Maddi Sorunlar

Para problemleri evlilikleri derinden etkiler, özellikle de dürüstlük devreye girince. Nasıl harcanacağı veya biriktirileceği konusundaki anlaşmazlıklar, finansal detayları saklama, veya finansal konuların eşit olmayan şekilde ele alınması ciddi stres yaratır. Bu sık sık kavgalara ve zaman zaman da ayrılıklara neden olabilir.

Farklı Yaşam Hedefleri

Birçok insan önemli konular hakkında konuşmadan evlenir. Çocuk sahibi olmak, ebeveynlik tarzları, kariyer planları ve emeklilik planları gibi konular ilişkilerde çatışmaya neden olabilir. Bu tür önemli konularda uzlaşmak zor olabilir ve farklı görüşler ilişkilerin sona ermesine neden olabilir.

Kariyer Hedefleri

Birini harika biriyle çok zaman geçirmek hayatınızı etkiler. Sık sık onların ilgilendiği şeyleri yaparsınız ve bazı kadınlar kocalarını desteklemek için kariyerlerini askıya alırlar. Bazen kimliğinizi kaybedersiniz, bu da kızgınlığa neden olabilir.

İletişim Eksikliği

Sağlıklı ilişkiler için iyi iletişimin çok önemlidir, zira kötü iletişim yanlış anlamalara ve kızgınlığa neden olur. Çiftler konuşmaz, zorlu konuşmalardan kaçınırlar veya dinlemeyi başaramazlarsa, bu bir boşluk yaratır. Çok zaman geçer ve artık birbirinizi tanıyormuş gibi hissetmezsiniz.

Madde Bağımlılığı

Çoğu zaman, madde bağımlılığı aile dinamiklerini büyük ölçüde etkiler. Bağımlı ve sevdikleri arasında hem duygusal hem de fiziksel sıkıntılar yaşanır. Bazen fiziksel ve psikolojik kötüye kullanıma bile neden olabilir. Kadınlar genellikle kendilerini ve çocuklarını bu istikrarsız ev ortamından korumak için ayrılırlar.

Sık Sık Tartışmalar

Sürekli çatışma evlilikten mutluluğu çalar. Küçük anlaşmazlıkların sık sık çözümsüz kavgalara dönüşmesi yorucu olabilir. Bu, insanların eşleriyle vakit geçirmek istememelerine neden olur. Bazı bireyler, sürekli tartışmanın sona ermeyeceğini görünce ayrılmaya karar verebilirler.

Değerlerde Değişim

Temel değerlerde veya inançlarda önemli değişiklikler bir uçurum yaratabilir. Eşler önemli konularda, din, kültür veya yaşam tarzı gibi, farklı fikirlere sahip olduklarını fark ettiklerinde, bu bir kopukluk hissine yol açabilir. Ahlaki benzerliklerin eksikliği, eşleriyle ortak bir zemin bulamamak anlamına gelir.

Destek Eksikliği

Eşiniz genellikle duygusal desteğinizdir ve başardığınızda yanınızda olması gerekir. Birisi, eşinin hayatındaki önemli zamanlarda mevcut olmadığını veya cesaretlendirmediğini hissederse, bu onları evlilikte yalnız hissettirebilir.

Çözümsüz Geçmiş Sorunlar

Geçmişten kaynaklanan çözülmeyen sorunlar ilişkilerde çatışmalara neden olabilir. Eşinizin sizi rahatsız eden şeylerden haberi yoksa, bu devam edebilir. Biriken öfke veya incinme kötü davranışlara yol açabilir. Bazı insanlar dış destek arayışında aldatmaya başvurabilirler.

İhmal

Aileler büyüdükçe, birçok sorumluluk ortaya çıkar. Çocuklar aileye katılır ve daha fazla kariyer fırsatı ortaya çıkabilir. Bazı erkekler ailelerine bakmak için işlerine çok fazla zaman ayırma eğilimindedir. İş bazen eve getirilir ve aile ile bağlantı kuracak zaman kalmaz.

Aile veya Arkadaşlardan Gelen Baskı

Araştırmalara göre, aile desteğinin eksikliği boşanmaların %43’ünde büyük bir payı var. Bazı insanlar, ailelerinin, kültürel, dini veya kişisel nedenlerden dolayı onaylamadığı ilişkilere girerler. Birinin ailesinden veya arkadaşlarından gelen baskı sonunda evliliği bozabilir.

Kontrol ve Hakimiyet

Bazı erkekler eşlerinin üzerinde kontrol sağlamaya çalışırken hakimiyet gösterirler. Tüm kişisel ve finansal kararları alırlar, kıskançlık gösterirler ve sosyal etkileşimleri kısıtlarlar. Bu baskıcı davranış ve sahiplenme bireysel özgürlüğü boğabilir. Kadınlar bağımsızlıklarını yeniden kazanmak için ayrılabilirler.

Uzaklaşma

Zamanla, partnerler farklı ilgi alanları geliştirebilir veya ev arkadaşları gibi olabilirler. Duygusal mesafe geldiğinde, bir arada kalmak daha çok bir yükümlülükten ziyade sevgi dolu bir ilişki gibi hissedebilir. Bazı çiftler çift terapisine gitmek için birbirleriyle yeniden bağlantı kurmaya çalışır, ancak çoğu zaman artık uyumlu değillerdir.

İlişkide Eşitsizlik

Eşitsizlik bir ilişkiyi tek taraflı hissettirebilir. Finansal desteği en çok sağlayan eşler genellikle hakimiyet sağlarlar. Eşlerini dahil etmeden birçok önemli karar alırlar. Bir kadın ev işlerinin çoğuyla uğraşıyorsa ve kendini değersiz hissediyorsa, bu kızgınlığa neden olabilir.


Levent BULUT
Bu sitedeki yazıları, link vererek ya da sadece yazarın adını kaynak göstererek istediğiniz yerde yayınlayabilirsiniz.


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir